Projektové řízení ve veřejném sektoru

Ve státní správě západních zemí se v posledních letech intenzivně prosazuje nový trend: Tradiční přístup postavený na rozličných politikách a orientovaný na procesy je nahrazován PROJEKTY! Rozhodující jsou výsledky naplňující strategii.

Aby tohoto mohlo být dosaženo, projekty jsou seskupovány do strategických portfolií, resp. programů a portfolií, a tyto následně řízeny Portfolio Managementem (PfM). Absence strategického řízení a koordinace projektů je v naší veřejné správě velmi aktuální problém…

Klíčové aspekty úspěchu projektového řízení ve veřejném sektoru by se daly shrnout zhruba do těchto tří bodů:

  1. Každá strategie je jen tak dobrá, jak dobré je její provedení – trvejte na měřitelnosti, kvalitní data jsou základem pro racionální hodnocení
    a rozhodování.
  2. PfM vyplňuje mezeru mezi strategií a realizací – PfM funguje jako rámec k provázání strategie s projekty, zajišťující obousměrnou komunikaci a regulaci.
  3. Výkonný management musí být vtažen do realizace – Mnoho výkonných manažerů věří, že delegování všech rozhodovacích pravomocí v projektech na jiné je taktické. Vedoucí zástupci organizace však mají být vždy integrováni do organizace projektu, pokud má mít projekt šanci na úspěch, protože právě oni jsou garanty naplnění strategie.

Následující příklad znázorňuje jeden ze způsobů uspořádání PfM ve veřejné správě z Velké Británie: