Mapování hodnotového proudu

Mapování hodnotového proudu (Value Stream Mapping) je vhodným nástrojem k objevování plýtvání v procesech. Mapu hodnotového proudu lze vytvořit i za pomoci papíru a tužky, procházejíc výrobní linku organizace. Aniž bychom se na cokoliv ptali pracovníků v pracovním procesu, snažíme se pohledem imaginárního zákazníka pochopit, co se na daném místě a v daný okamžik děje a jaký to má přínos pro náš produkt.

Začněme na místě, kudy přicházejí zákazníkovi požadavky do organizace a postupně si načrtněme graf vyjadřující zpracování požadavku od jeho přijetí do jeho dokončení. Pracujme s lidmi, kteří se každé aktivitě věnují. Načrtněme si procesní kroky nutné ke splnění požadavku a průměrnou dobu práce potřebnou pro splnění každého kroku. Do spodní části mapy načrtněme časovou osu, na které si znázorníme, kolik času bylo vynaloženo na aktivity generující přidanou hodnotu danému požadavku a kolik času na aktivity negenerující takovou přidanou hodnotu.

Mapa hodnotového proudu je východiskem pro hodnocení a zlepšení výrobního procesu. Na prvním obrázku vidíme příklad takové mapy (pro zjednodušení neobsahují jednotlivé délky aktivit časové údaje):

vsm_tradicni_web

Začněme těmi největšími příležitostmi k optimalizaci a snažme se o zmohutnění proudu aktivit s přidanou hodnotou. Mapy hodnotového proudu často ukáží, že právě neproduktivní činnosti jsou úzkými hrdly výrobního procesu. V softwarovém vývoji lze ve vhodných případech dojít k zefektivnění například nasazením některé z agilních vývojových metodik. Zákazník je v těchto metodických modelech typicky součástí vlastního výrobního procesu, a tak odpadají prodlevy způsobené nedorozuměními a časovou asynchronností činností mezi dodavatelem a zákazníkem. Po agilní optimalizaci tak může v ideálním případě vypadat naše mapa jako na tomto druhém obrázku:

vsm_agilni_web

Na této mapě vidíme, že tvorbě a zlepšování produktu je po optimalizaci věnováno více času, což se nesporně promítne do jeho kvality a spokojenosti zákazníka. K tomu je nutné dodat, že i čas věnovaný čekáním se platí. Nikdo přeci nechce pracovat zadarmo. Proč tedy netrávit čas smysluplně?